32 209 53 12

Instrukcja korzystania z BIP

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) to urzędowy publikator teleinformatyczny, składający się z ujednoliconego systemu stron w sieci informatycznej. BIP został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej.

 

1. Przeglądanie stron

Aby przeglądać strony serwisu BIP wybierz z menu po lewej stronie ekranu interesujący Cię dział. Strony BIP publikowane są w dwóch stopniach zagłębienia - strona i jej podstrony.

Na dole każdej strony znajduje się metryczka z informacjami o dacie i autorze dokumentu, dacie publikacji, osobie publikującej, liczbie odsłon dokumentu a także odnośnik do funkcji wydruku strony oraz do rejestru zmian. Odsłony liczone są od pierwszej wersji dokumentu. Przeglądanie stron archiwalnych nie wpływa na licznik.

 

2. Strony systemowe

System obok stron informacyjnych udostępnia strony systemowe (obowiązkowe w każdym BIP):

  • Instrukcja korzystania z Biuletynu Informacji Publicznej - niniejszy dokument.
  • Informacje nieudostępnione - zbiór informacji na temat sposobu dostępu do danych publicznych nie ujętych w BIP.
  • Redakcja - wykaz redaktorów BIP z ich danymi kontaktowymi (adres, nr telefonu i faksu, aktywny adres e-mail).
  • Statystyki BIP - graficzna prezentacja 100 najczęściej odwiedzanych dokumentów oraz zbiorcze zestawienie wszystkich dokumentów i ich odsłon.
  • Mapa strony - dynamicznie generowane drzewo dokumentów.

 

3. Moduł wyszukiwania

Aby przeszukiwać serwis BIP należy w okienko wyszukiwarki wpisać szukaną frazę i kliknąć przycisk lub nacisnąć klawisz "Enter". System umożliwia przeszukiwanie aktualnych dokumentów oraz opcjonalnie dokumentów archiwalnych.

 

4. Moduł konkursowy

Konkursy publikowane są na jednej stronie, jeden pod drugim, w kolejności chronologicznej odwrotnej (najnowsze na górze). Każda zmiana treści opisu konkursu (w tym jego dat, nazwy itd.) jest archiwizowana wraz z powodem wprowadzenia zmian. Także usunięte konkursy są archiwizowane wraz z powodem usunięcia. Konkursy usunięcie oraz minione są dostępne poprzez submenu menu "konkursy". Konkurs miniony może mieć status "rozstrzygnięty" - o ile został rozstrzygnięty, nierozstrzygnięty (na razie, czyli czekający na rozstrzygnięcie) lub nierozstrzygnięty trwale (nie będzie rozstrzygany). Rozstrzygnięcie konkursu (w tym trwałe oznaczenie jako nierozstrzygnięty) zawsze jest opisane - w opisie powinny znaleźć się informacje o zwycięzcy (zwycięzcach), powody nierozstrzygnięcia konkursu itp.

 

5. Moduł zamówień publicznych

Moduł zamówień publicznych w SmodBIP został podzielony na cztery części:

  • Zamówienia publiczne podlegające Ustawie o Zamówieniach Publicznych.
  • Zamówienia publiczne niepodlegające tej Ustawie.
  • Zamówienia publiczne zakończone (rozstrzygnięte i nie).
  • Zamówienia publiczne usunięte (rejestr zamówień publicznych usuniętych).

Każda zmiana treści ogłoszeń jest archiwizowana w rejestrze zmian. W treści można umieszczać grafiki i pliki do pobrania. Pliki te NIE SĄ archiwizowane w przypadku ich wymiany!

Zamówienia publiczne w każdej grupie wyświetlane są kolejno jeden pod drugim w pakietach po 15 (stronicowanie). Metryczka dotyczy strony (grupy), metryczka każdego zamówienia znajduje się na stronie konkretnego zamówienia.

Po edycji statystyki oglądalności strony są kontynuowane, na stronach archiwalnych "zegar" jest blokowany na liczbie odwiedzin do chwili dokonania zmiany.

 

6. Odnośnik do portalu bip.gov.pl

W nagłówku strony znajduje się logo BIP będące odnośnikiem do strony głównej BIP pod adresem www.bip.gov.pl.

 

7. Rejestr stron usuniętych

Jeżeli jakikolwiek dokument ma zostać usunięty z BIP automatycznie trafi do rejestru stron usuniętych wraz z adnotacją o powodzie usunięcia. Uwaga: usunięty dokument może zostać przywrócony - jeśli więc dokument był w rejestrze usuniętych, a teraz go tam nie ma - to znaczy, że został przywrócony.

 

8. Zmiana rozmiaru tekstu

Na pasku, tuż nad główną treścią serwisu znajduję się moduł umożliwiający zmianę rozmiaru tekstu wyświetlanego na stronie. Funkcja pozwala na zmniejszenie, powiększenie oraz przywrócenie domyślnego rozmiaru tekstów.Opublikował: Krzysztof Wojtas
Publikacja dnia: 06.12.2013
Podpisał(a): Bożena Bucka
Dokument z dnia: 06.12.2013
Dokument oglądany razy: 1 124

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 16:17

© 2024 ROM-E „Metis” w Katowicach